Skip to main content

2017

THE AGE MUSIC VICTORIA AWARDS NOMINEES - 2017

BEST ALBUM

A.B Original – Reclaim Australia
Big Smoke – Time Is Golden
Cable Ties – Self Titled
Jen Cloher – Self-Titled
RVG – A Quality of Mercy 

BEST BAND
A.B. Original
Cable Ties
King Gizzard and the Lizard Wizard
RVG
The Teskey Brothers 

BEST SONG
A.B. Original – January 26
Cable Ties – Say What You Mean
King Gizzard and the Lizard Wizard – Rattlesnake
RVG – A Quality of Mercy
The Smith Street Band – Death To The Lads 

BEST FEMALE
Ali Barter
Freya Josephine Hollick
Jen Cloher
Meg Mac
Tash Sultana 

BEST MALE
D.D Dumbo
Dan Sultan
Paul Kelly
REMI
Tim Rogers 

BEST EMERGING ACT
Alexander Biggs
Amyl & The Sniffers
Cable Ties
RVG
The Teskey Brothers 

BEST LIVE ACT
A.B. Original
Cable Ties
Cash Savage & The Last Drinks
King Gizzard and the Lizard Wizard
Peep Tempel 

BEST VENUE – UNDER 500 CAPACITY
The Curtin
The Gasometer
Howler
The Old Bar
The Tote

BEST VENUE – OVER 500 CAPACITY
170 Russell
The Corner Hotel
The Croxton Bandroom
The Forum
Melbourne Recital Centre 

BEST FESTIVAL
Boogie Festival
Golden Plains
Laneway
Meredith Music Festival
Sugar Mountain

BEST REGIONAL VENUE – UNDER 50 GIGS PER YEAR
The Bridge Hotel (Castlemaine)
Meeniyan Town Hall (Meeniyan)
Music On The Hill (Red Hill)
Pier Bandroom (Frankston)
Theatre Royal (Castlemaine)

BEST REGIONAL VENUE – OVER 50 GIGS PER YEAR
Baha (Rye)
Barwon Club (Geelong)
The Eastern Hotel (Ballarat)
Karova Lounge (Ballarat)
Workers Club (Geelong) 

BEST REGIONAL ACT
Benny Walker
Coda Chroma
Cosmic Psychos
D.D Dumbo
Freya Josephine Hollick 

THE AGE MUSIC VICTORIA GENRE AWARDS NOMINEES - 2017
(Voted by a select industry panel)

BEST COUNTRY ALBUM
Big Smoke – "Time Is Golden"
Freya Josephine Hollick – "The Unceremonious Junking Of Me"
Matt Joe Gow –"Seven Years”
Raised By Eagles – "I Must Be Somewhere”
Small Town Romance – “Self-Titled”

BEST ELECTRONIC ACT
Client Liaison
Dom Dolla
Harvey Sutherland
The Journey
KLLO 

BEST EXPERIMENTAL/AVANT GARDE ACT
Byron Scullin
James Hullick
Miyuki Jokiranta
Nat Grant
Winter Sound School / Bridget Chappell 

BEST FOLK OR ROOTS ALBUM 
Jed Rowe – “A Foreign Country”
Jordie Lane and The Sleepers – “Glassellland”
Leah Senior – “Pretty Faces”
The Mae Trio – “Take Care Take Cover”
Sophie Koh – “Book of Songs”

BEST GLOBAL/REGGAE ALBUM
Amaru Tribe –  “Amaru Tribe”
The Bombay Royale – “Run Kitty Run”
George Telek, David Bridie & Musicians of the Gunantuna – “A Bit Na Ta”
Lamine Sonko and the African Intelligence – “Afro Empire”
Papa Chango – “The Lost Moon of Bellaris”

BEST HEAVY ALBUM
Batpiss – Rest in Piss
Clowns – “Lucid Again
Divide and Dissolve – “Basic”
Dødknell – “Hatred. Absolute
Mammoth Mammoth –“Mount the Mountain”  

BEST HIP HOP ALBUM
A.B Original – “Reclaim Australia”
Birdz – “Train of thought”
Must Volkoff – “Aquanaut”
Pez – ”Don't Look Down”
Remi – “Divas & Demons”

BEST JAZZ ALBUM
Brenton Foster –  “The Nature of Light”
Fem Belling – “Now Then”
Paul Grabowsky/Mirko Guerrini/Niko Schauble – “Torrio!”
Senegambian Jazz Band –  “Self Titled”
Speedball – “We Have Moved”

BEST SOUL, FUNK, RNB AND GOSPEL ALBUM
Cookin’ On 3 Burners –  “Lab Experiments Vol 1”
Lance Ferguson –  “Raw Material”
The Meltdown –  “The Meltdown”
Silver Linings –  “So Good To You”
The Teskey Brothers – “Half Mile Harvest”

BEST ABORIGINAL ACT
A.B Original
Archie Roach
Benny Walker
Birdz
Dan Sultan 

BEST BLUES ALBUM
Benny & The Fly By Niters – “Watch Yourself”
Dan Dinnen – “Keep on Stirrin’ The Pot”
Fiona Boyes – “Professin The Blues”
Lloyd Spiegel – “This Time Tomorrow”
White Lightnin’ – “Mongrel Blood”

 

2016

THE AGE MUSIC VICTORIA AWARDS 2016 - NOMINEES

Best Album

Camp Cope – Camp Cope
The Drones – Feelin Kinda Free
King Gizzard & The Lizard Wizard – Nonagon Infinity
NO ZU – Afterlife
Olympia – Self Talk

Best Band

Camp Cope
Dorsal Fins
The Drones
Gold Class
King Gizzard & The Lizard Wizard

Best Song

Cable Ties – Same for Me
Camp Cope – Jet Fuel Can’t Melt Steel Beams
The Drones – Taman Shud
Alex Lahey – You Don’t Think You Like People Like Me
Teeth & Tongue – Dianne

Best Female Artist

Kylie Auldist
Jess Cornelius (Teeth & Tongue)
Alex Lahey
Olympia
Ella Thompson

Best Male Artist

Briggs
Al Montfort (Terry, Total Control, Dick Diver, UV Race, Lower Plenty)
Remi
C.W. Stoneking
Henry Wagons

Best Emerging Act

Cable Ties
Camp Cope
Alice Ivy
Alex Lahey
Loose Tooth

Best Live Band

King Gizzard & The Lizard Wizard
King Parrot
The Drones
Eddy Current Suppression Ring
The Peep Tempel

Best Regional Act

The Drones
D.D Dumbo
The Murlocs
Orb
C.W. Stoneking

Best Venue (Over 500 Capacity)

170 Russell
Corner Hotel
The Croxton Bandroom
Forum Melbourne
Melbourne Recital Centre

Best Venue (Under 500 Capacity)

The Curtin
The Gasometer Hotel
Howler
The Old Bar
The Tote

Best Regional Venue

The Barwon Club Hotel, Geelong
The Bridge Hotel, Castlemaine
Karova Lounge, Ballarat
The Loft, Warrnambool
Meeniyan Town Hall, Meeniyan

Best Festival

Boogie Festival
Cherry Rock
Meredith Music Festival
Paradise Music Festival
Sugar Mountain

THE AGE MUSIC VICTORIA GENRE AWARDS 2016 - NOMINEES

Best Blues Album
 
Nick Charles – The River Flows
Mike Elrington – Two Lucky Stars
Pugsley Buzzard – Skin and Teeth
Steve Boyd's Rum Reverie – Healers and Howlers
The New Savages – Goin' Over The River
 
Best Country Album
 
Bill Jackson – The Wayside Ballads Vol. 2
Matt Joe Gow – Seven Years
Sal Kimber & The Rolling Wheel – Southern Light
Sean McMahon & The  Moonmen – Shiner
Tracy McNeil & The Goodlife – Thieves
 
Best Soul, Funk, R’n’B or Gospel Album
 
30/70 – Cold Radish Coma

Kylie Auldist – Family Tree
Billy Davis – Bad Ending
Deep Street Soul – Come Alive!
The Sugarcanes – The Sugarcanes

Best Jazz Album

ATM 15 – Human Music
Brenton Foster – Two Cities
Luke Howard Trio – The Electric Night Descends
Peter Knight – Way Out West
Mike Nock and Tony Gould – Monash Sessions

Best Hip Hop Album

Discourse – Megalomaniac
Dylan Joel – Authentic Lemonade
Milwaukee Banks – Deep Into The Night
Plutonic Lab – Deep Above The Noise
Scotty Hinds – Hindsight

Best Electronic Act

András
Client Liaison
Harvey Sutherland
NO ZU
Sui Zhen

Best Heavy Album

Acolyte – Shades Of Black
Be'lakor – Vessels
King – Reclaim The Darkness
Shepparton Airplane – Shepparton Airplane
Tyranamen – Tyranamen 

Best Aboriginal Act

Dave Arden
Emma Donovan
Kutcha Edwards
Lady Lash
Benny Walker

Best Global or Reggae Album

Bashka – Fihi ma Fihi
Black Jesus Experience – Cradle of Humanity
Malcura – Malcura
Melbourne Ska Orchestra – Sierra Kilo Alpha
San Lazaro – La Despedida

Best Folk / Roots Album

John Flanagan – There's Another Way To Where You're Going
Oh Pep! – Stadium Cake
Dan Parsons – Valleywood
Leah Senior – Summer's On The Ground
Tinpan Orange – Love Is a Dog

Best Experimental or Avant-Garde Act

Harriet Morgan
Inland (Alex Garsden and Rohan Drape)
Joel Stern
Nik Kennedy
Robin Fox

2015

THE AGE MUSIC VICTORIA AWARDS 2015 - NOMINEES

Best Album - presented by The Age

Courtney Barnett - Sometimes I Sit and Think, and Sometimes I Just Sit
Dick Diver - Melbourne, Florida
Dorsal Fins - Mind Renovation
Ben Salter - The Stars My Destination
Totally Mild - Down Time
 
Best Song - presented by APRA AMCOS

Courtney Barnett - Depreston
Courtney Barnett - Pedestrian at Best
Pearls - Big Shot
Jess Ribeiro – Hurry Back To Love
The Peep Tempel - Carol

Best Band - presented by Corner Hotel

Courtney Barnett
King Gizzard and the Lizard Wizard
The Peep Tempel
Totally Mild
Twerps

Best Male Artist - presented by Beat Magazine

Briggs
Fraser A. Gorman
Tom Iansek (#1 Dads, Big Scary)
CW Stoneking
Marlon Williams
 
Best Female Artist - presented by The Music

Courtney Barnett
Mojo Juju
Jess Ribeiro
Ella Thompson
Sui Zhen

Best Emerging Artist - presented by Travel Beyond Group / Bigsound

Gold Class
Harts
Raised By Eagles
Total Giovanni
Totally Mild
 
Best Regional Act - presented by Speaker TV

Briggs
Cosmic Psychos
Crepes
DD Dumbo
The Murlocs
 
Best Live Band - presented by Rockwiz

The Bamboos
The Drones
The Peep Tempel
The Smith Street Band
Total Giovanni
 
Best Regional Venue - presented by Live at your Local

Barwon Club, Geelong
Karova Lounge, Ballarat
Meeniyan Town Hall, Meeniyan
Theatre Royal, Castlemaine
The Loft, Warrnambool
 
Best Venue - presented by Mountain Goat

Corner Hotel, Richmond
Howler, Brunswick
Shebeen, Melbourne
The Gasometer Hotel, Collingwood
The Tote, Collingwood
 
Best Festival - presented by Crumpler

Boogie
Golden Plains
St Jerome’s Laneway Festival
Sugar Mountain
Supersense

THE AGE MUSIC VICTORIA GENRE AWARDS 2015 - NOMINEES

Best Blues Album - presented by Melbourne Blues Appreciation Society

Blue Heat - One Day Too Long
Blues Mountain - Separation Street
Fiona Boyes – Box & Dice
Greg Dodd & The Hoodoo Men - Movin' On
Lloyd Spiegel - Double Live Set

Best Country Album - presented by Allans Billy Hyde

Jemma & The Clifton Hillbillies - Self Titled
Ben Mastwyk - Mornin', Evenin’
Mustered Courage - White Lies & Melodies
Raised By Eagles - Diamonds In The Bloodstream
Marlon Williams - Self Titled

Best Soul, Funk, R'n'B and Gospel Album - presented by CollArts

Emma Donovan & The Putbacks – Dawn
Mojo Juju - Seeing Red / Feeling Blue
The Paul Kelly - Merri Soul Sessions
The Seven Ups - The Seven Ups
Women of Soul - Women of Soul

Best Jazz Album - presented by Dixons Creek Estate Wines

Allan Browne Quintet – Ithaca Bound
Jack Earle Big Band – Self Titled
Barney McAll – Mooroolbark
Refraction – As We Were
Paul Van Ross – Mi Alma Cuban: My Cuban Soul

Best Hip Hop Album - presented by Plakkit

Ciecmate – Limbo
Maundz - Nobody's Business
Tornts - No Compromise
Spit & Mac - The Hourglass
Lgeez - Cloud Nine

Best Electronic Act - presented by OneLove

Andras & Oscar
I’lls
Roland Tings
Total Giovanni
Wabz

Best Heavy Album - presented by Cherry Bar

Cuntz - Force the Zone
Fuck the Fitzroy Doom Scene - Facing the Ruin
High Tension – Bully
King Parrot - Dead Set
Ne Obliviscaris - Citadel

Best Indigenous Act - presented by Department of the Future Productions (DOTF)

Briggs
Emma Donovan
Philly
Dan Sultan
Benny Walker

Best Global or Reggae Album - presented by Crumpler

Ras Jahknow - Jah Sta Li Dub
Larry Maluma - Ulemu
Ruth Roshan & Tango Noir - Stories of Love & Regret
Quarter Street - Self titled
T Rhythm - Reminicin

Best Folk Roots Album - presented by Folk Alliance Australia

Kate Burke & Ruth Hazleton - Declaration
Suzanna Espie - Mother's Not Feeling Herself Today
Oh Pep! - Living
The Mae Trio - September
Tolka - Our House

Best Experimental/Avant-Garde Act - presented by Bar Open

Carolyn Connors
Eves
Robin Fox
Joe Talia
Eugene Ughetti

2014

THE AGE MUSIC VICTORIA AWARDS 2014 - NOMINEES

Best Album - presented by The Age
Dan Sultan - Blackbird
HTRK - Psychic 9-5 Club
King Gizzard & the Lizard Wizard - Oddments
Teeth & Tongue - Grids
Total Control - Typical System

Best Band - presented by The Corner
Client Liaison
King Gizzard & the Lizard Wizard
Teeth & Tongue
Total Control
Wagons

Best Song - presented by APRA AMCOS
Banoffee - Got It
Courtney Barnett - Avant Gardener
Fraser A Gorman - Book Of Love
Laura Jean - My First Love Song
Total Control - Flesh War

Best Male Artist - presented by Tone Deaf
Chet Faker
Dan Sultan
Mikelangelo
Rob Snarski
Vance Joy

Best Female Artist - presented by The Music
Courtney Barnett
Jen Cloher
Jess Cornelius (Teeth & Tongue)
Laura Jean
Missy Higgins

Best Emerging Artist - presented by Travel Beyond/BigSound
Banoffee
Client Liaison
D.D Dumbo
Milwaukee Banks
Remi

Best Live Band - presented by Rockwiz
Cosmic Psychos
Graveyard Train
Harmony
King Parrot
Saskwatch

Best Venue - presented by Mountain Goat
170 Russell, Melbourne
Cherry, Melbourne
Corner Hotel, Richmond
Howler, Brunswick
The Forum Theatre, Melbourne

Best Festival - presented by Crumpler
Boogie
Falls Festival
Golden Plains
Laneway Festival
Meredith Music Festival

Best Regional Venue - presented by Dixons Creek Estate
Barwon Club, Geelong
Bridge Hotel, Castlemaine
Hallam Hotel, Hallam
Karova Lounge, Ballarat
Meeniyan Town Hall, Meeniyan

Best Regional Act - presented by Live at Your Local
Briggs
Cosmic Psychos
D.D Dumbo
Freya Hollick
Stonefield

THE AGE MUSIC VICTORIA GENRE AWARDS 2014 - NOMINEES

Best Blues Album - presented by Melbourne Blues Appreciation Society

Dreamboogie - Ain’t Nobody’s Business
Greg Dodd & The Hoodoo Men - 3am Blues Live
Ian Collard - Swamp, Stomp & Boogie
Kerri Simpson - 4am
Shaun Kirk - Steer The Wheel

Best Country Album - presented by Out On The Weekend

Eaten By Dogs - Eaten By Dogs
Lachlan Bryan & The Wildes - Black Coffee
T-Bones - A Long Time Coming
Tracy McNeil - Nobody Ever Leaves
Wagons - Acid Rain & Sugar Cane

Best Soul, Funk, R'n'B and Gospel Album - presented by Plakkit

Chelsea Wilson - I Hope You'll Be Very Unhappy Without Me
Cookin’ on 3 Burners - Blind Bet
Oscar Key Sung - Holograms
Saskwatch - Nose Dive
The Bamboos - Fever In The Road 

Best Jazz Album - presented by Dixons Creek Estate

Andrea Keller Quartet with Strings - Wave Rider
Anton Delecca Quartet - The Healer
Black Jesus Experience - Migration
Julien Wilson Trio - Swailing
Tilman Robinson - Network of Lines

Best Hip Hop Album - presented by PBS 106.7FM

Briggs - Shep Life
Geko - Real Heads Don’t Listen
L-Fresh the Lion - One
Remi - Raw x Infinity
Tornts - Street Visions

Best Electronic Act - presented by Select AV

Andras Fox
Chet Faker
Client Liaison
Dizz1 
Will Sparks

Best Heavy Album - presented by Sailor Jerry

Ausmuteants - Amusements
Ceres - I Don’t Want To Be Anywhere But Here
Closure In Moscow – Pink Lemonade
Iron Mind - Iron Mind
The Bennies - Rainbows In Space

Best Indigenous Act - presented by Songlines

Deline Briscoe
Kutcha Edwards
Philly
Skin Choir
The Deans

Best Global or Reggae Album - presented by Crumpler

Black Jesus Experience - Migration
Coloured Stone - Dance To the Sun
Tek Tek Ensemble - Terror in the Jungle
The Bombay Royale - The Island of Dr Electrico
The Chosen Ones - Self Titled

Best Folk Roots Album - presented by White Sky

Charles Jenkins - Too Much Water In The Boat
Laura Jean - Laura Jean
Oh Pep - II
Tobias Hengeveld – Daylight Express
Tracy McNeil - Nobody Ever Leaves

Best Experimental/Avant-Garde Act - presented by Implant Media

Evelyn Morris
Joel Stern
Nik Kennedy
Ren Walters
Rosalind Hall

2013

THE AGE MUSIC VICTORIA AWARDS 2013 - NOMINEES

Best Album - presented by The Age

All Day Venus - Adalita
Calendar Days - Dick Diver
I See Seaweed - The Drones
Not Art - Big Scary
Spring and Fall - Paul Kelly 

Best Band - presented by City of Melbourne

Clairy Browne & The Bangin’ Rackettes
Dick Diver
King Gizzard & The Lizard Wizard
Saskwatch
The Drones

Best Song - presented by APRA

Nono/Yoyo - Standish/Carlyon
Head On/ Pill - King Gizzard & The Lizard Wizard
History Eraser - Courtney Barnett
I’m In Love - Cash Savage And The Last Drinks
Riptide - Vance Joy

Best Male Artist - presented by Select AV

Archie Roach
David Bridie
Gotye
Mikelangelo
Paul Kelly

Best Female Artist - presented by TheMusic

Adalita
Courtney Barnett
Evelyn Morris (Pikelet)
Jen Cloher
Kylie Auldist

Best Emerging Artist - presented by Travel Beyond / Bigsound

Andras Fox
Brighter Later
Damn Terran
Fraser A. Gorman
Hiatus Kaiyote

Best Live Band - presented by RockWiz

Bombay Royale
Clairy Browne & the Bangin' Rackettes
Harmony
Money For Rope
The Drones

Best Venue - presented by Mountain Goat

The Caravan Club
The Corner Hotel
The Forum
The Old Bar
The Toff In Town

Best Festival - presented by Crumpler

All Tomorrow’s Parties / I’ll Be Your Mirror
Boogie
Golden Plains
Meredith Music Festival
Sugar Mountain

Best Regional Act

Gold Fields 
Hunting Grounds
Quarry Mountain Dead Rats
Stonefield
Yacht Club DJs

Best Regional Venue

Karova Lounge, Ballarat
Meeniyan Town Hall, South Gippsland 
Theatre Royal, Castlemaine
The Barwon Club, Geelong
The Bridge, Castlemaine

THE AGE MUSIC VICTORIA GENRE 2013 AWARDS - NOMINEES

Best Blues Album - presented by Melbourne Blues Appreciation Society (MBAS)

Chris Russell's Chicken Walk - Shakedown
Chris Wilson & Geoff Achison - Box of Blues
Nick Charles - Into The Blues
Russell Morris - Sharkmouth
Three Kings - Three Kings

Best Country Album - presented by Addicted To Noise

Dan Waters - La Vita E’Bella
Doug Bruce - Made That Way
Nigel Wearne - Black Crow
Raised By Eagles - Raised By Eagles
Sweet Jean - Dear Departure

Best Soul, Funk, R'n'B and Gospel Album - presented by PBS 106.7FM

Hiatus Kaiyote - Tawk Tomahawk
Judex Rose - Afro Soul Power
Kylie Auldist - Still Life
Sweethearts - Bar Roma
The Cactus Channel - Wooden Boy

Best Jazz Album - presented by Dixons Creek Estate

Allan BrowneTrio - Lost In The Stars
Andrea Keller - Family Portraits
Menagerie - They Shall Inherit
Murphy's Law - Big Creatures and Little Creatures
Origami - Karaoke

Best Hip Hop Album - presented by Capi Soda

Dr. Flea - Keep on Moving
Flu - FluSeason
Fraksha - My Way
Known Associates - Ashes to Dust
Must Volkoff - White Russian

Best Electronic Act - presented by Select AV

Client Liaison
Dune
Nick Thayer 
Sunshine
Tornado Wallace aka Lewie Day

Best Heavy Album - presented by Wifire Music

Apart From This - In Gloom
Batpiss - Nuclear Winter
King Parrot - Bite Your Head Off
Ooga Boogas - Ooga Boogas
White Walls - White Walls

Best Indigenous Act - presented by Songlines

Archie Roach
Crystal Mercy
Dan Sultan
Kutcha Edwards
Yung Warriors

Best Global or Reggae Act - presented by Australasian Worldwide Music Expo (AWME)

Afrobiotics
Airileke Ingram
Melbourne Ska Orchestra
Public Opinion Afro Orchestra
Zulya and the Children of the Underground

Best Experimental/Avant-Garde Act - presented by GI & Sanicki Lawyers

Aviva Endean
Dave Brown
Judith Hamann
Mark Groves
Nik Kennedy

Best Folk Roots Album - presented by White Sky

Archie Roach - Into the Bloodstream
Shane Howard - Other Side of the Rock
The Idle Hoes - Tomorrow Morning
The Mae Trio - Housewarming
Tinpan Orange - Over The Sun

 


Music Victoria is proudly supported by :