Vote Now!

CLICK THE IMAGE BELOW TO VOTE!

Voters go in the draw to win a slab of Brick Lane beer or a $100 voucher to spend at Billy Hyde Music on Yamaha brands (Yamaha, Line 6, Ampeg, Steinberg, Vox, Vater, EarthQuaker Devices)!

VOTE NOW!

The Music Victoria Awards accept one vote per device.
Multiple votes from the same IP address will be removed before winners are announced.

Winners will be announced on Wed 9 December 2020 at Melbourne Recital Centre
2020 Nominees for Public Voting:

BEST ALBUM

Cable Ties – Far Enough
Elizabeth – the wonderful world of nature
Rolling Blackouts Coastal Fever – Sideways to New Italy
RVG – Feral
Sampa The Great – The Return

BEST BAND

Amyl and The Sniffers
Cable Ties
King Gizzard & the Lizard Wizard
Rolling Blackouts Coastal Fever
RVG

BEST SONG

Baker Boy – Move
Leah Senior – Evergreen
Mildlife – Rare Air
RVG – I Used To Love You
Sampa The Great – OMG

BEST SOLO ARTIST

Angie McMahon
Baker Boy
Briggs
Courtney Barnett
Elizabeth
Gordon Koang
Leah Senior
Sampa The Great
Simona Castricum
Sui Zhen

BEST MUSICIAN

Amy Taylor (Amyl and The Sniffers)
Erica Dunn (Tropical F*ck Storm, Palm Springs, MOD CON)
Gareth Liddiard (Tropical F*ck Storm)
Gordon Koang
Jen Cloher (Dyson Stringer Cloher)
Romy Vager (RVG)
Sampa Tembo (Sampa The Great)
SilentJay (Sampa The Great, Mandarin Dreams)
Stu Mackenzie (King Gizzard & the Lizard Wizard)
Tom Iansek (Big Scary, #1 Dads)

BEST BREAKTHROUGH ACT

Alice Skye
Elizabeth
Grace Cummings
Nat Vazer
Pinch Points

BEST LIVE ACT

Amyl and The Sniffers
Cable Ties
Gordon Koang
Sampa The Great
The Teskey Brothers

VOTE NOW!

NOMINEES FOR INDUSTRY-VOTED AWARDS

(Voted by select industry panels – Winners to be announced Dec 9 at Melbourne Recital Centre) 

ARCHIE ROACH FOUNDATION AWARD FOR EMERGING TALENT

Alice Skye
Allara
Kee’ahn
The Merindas
River Boy

BEST REGIONAL/OUTER SUBURBAN ACT

Benny Walker (Echuca)
Bones and Jones (Geelong)
Freya Josephine Hollick (Ballarat)
The Kite Machine  (Geelong West)
The Teskey Brothers (Warrandyte)

BEST BLUES ALBUM

Aaron Pollock – Separated Through Time
Charlie Bedford – Good to Go
Joey Vincent’s Bakelite Radio – Rosary of Tears
*Lloyd Spiegel – Cut and Run
The Teskey Brothers – Live at The Forum

 

BEST COUNTRY ALBUM

The Cartwheels – Self-titled
Lost Ragas – This Is Not A Dream
Michael Waugh – The Weir
Mitch Dean – Holding Back the Levee
Tracy McNeil & The GoodLife – You Be The Lightning

BEST ELECTRONIC ACT

*DRMNGNOW
OK EG
Pugilist
Simona Castricum
Sleep D

BEST EXPERIMENTAL OR AVANT GARDE ACT

Bridget Chappell
James Rushford
Maria Moles
Natasha Anderson
Robin Fox

BEST FOLK ALBUM

Charm of Finches – Your Company
Fiona Ross & Shane O’Mara – Sunwise Turn
Liz Frencham – Love and Other Crimes
Louisa Wise – All of These Things
Ruth Hazleton – Daisywheel

BEST HEAVY ALBUM

Carcinoid – Metastatic Declination
Dead – Raving Drooling
Diploid – Glorify
Internal Rot – Grieving Birth
Sithlord – From Out of the Darkness

 

BEST HIP HOP ACT

Birdz
DRMNGNOW
Jordan Dennis
Nomad
Sampa The Great

BEST INTERCULTURAL ACT

Amaru Tribe
Black Jesus Experience
Gelareh Pour’s Garden
No Borders Music
Sampa The Great

BEST JAZZ ALBUM

Andrea Keller – Life Is Brut[if]al
Horns of Leroy – Big Night
JK Group – The Young Ones
Vanessa Perica Orchestra – Love is a Temporary Madness
ZEDSIX – The Shape Of Jazz


BEST REGGAE & DANCEHALL ACT

Dub FX
Jah Tung
Marvin Priest
Monkey Marc
The Push Reggae Band

BEST ROCK/PUNK ALBUM

Cable Ties – Far Enough
Nuada – Beneath the Swamp
Pseudo Mind Hive – Of Seers and Sirens
RVG – Feral
Shepparton Airplane – Sharks

BEST SOUL, FUNK, RNB AND GOSPEL ALBUM

Karate Boogaloo – Carn The Boogers
Sampa The Great – The Return
Surprise Chef – All News Is Good News
The Teskey Brothers – Live at The Forum
Various Artists – Over Under Away Volume 1: 10 Years of Hopestreet Recordings

NOMINEES & WINNERS FOR INDUSTRY AWARDS

(Voted by select industry panels – announced on Oct 8 during the Music Victoria Industry Awards Livestream)

BEST SMALL VENUE

Winner: The Gasometer Hotel, Collingwood

Nominees:

Howler, Brunswick
Northcote Social Club, Northcote
The Tote, Collingwood
The Old Bar, Fitzroy

BEST LARGE VENUE

Winner: Forum Melbourne

Nominees:
Melbourne Recital Centre, Southbank
Corner Hotel, Richmond
The Night Cat, Fitzroy
Hamer Hall, Southbank

BEST REGIONAL/OUTER SUBURBAN VENUE – UNDER 50 GIGS/YR

Winner: *Theatre Royal  Castlemaine

Nominees:
The Blues Train – Queenscliff
The Sound Doctor Presents – Anglesea
Volta – Ballarat
Daylesford Cider – Daylesford

BEST REGIONAL/OUTER SUBURBAN VENUE – OVER 50 GIGS/YR

Winner: Barwon Club Hotel  Geelong

Nominees:
The Bridge Hotel – Castlemaine
The Eastern – Ballarat
Torquay Hotel – Torquay
Sooki Lounge – Belgrave

BEST FESTIVAL

Winner: Golden Plains

Nominees:
Brunswick Music Festival
Isol-Aid
Melbourne Music Week
Queenscliff Music Festival

OUTSTANDING WOMAN IN MUSIC

Winner: Sarah Hamilton (One Of One)

Nominees:

Anna Laverty (Music Producer)
Charlotte Abroms (Support Act Fundraiser, Music Management)
Coco Eke (Bad Apples, Barpirdhila Foundation and Ngarrimili)
Emily Ulman (Isol-Aid, Brunswick Music Festival)

BEST PRODUCER

Winner: Joelistics: Mo’Ju & Joelistics Ghost Town EP

Nominees:

Annika Schmarsel aka Alice Ivy: Sunrise’, ‘Don’t Sleep’, ‘Better Man’ (singles)
Anna Laverty: Milk on Milk (Milk! Records compilation)
Damien Charles: Coda Chroma ‘Inside The Still Life’ (Album)
Tom Iansek: #1 Dads – Golden Repair (Album)

HALL OF FAME INDUCTEES

To be inducted on December 9 at the Music Victoria Awards at Melbourne Recital Centre

Mary Mihelakos (industry)
Chris Wilson (musician)

 

The Music Victoria Awards

Wednesday 9 December 2020

Melbourne Recital Centre

7.00pm

To be live-streamed on musicvictoria.com.au and broadcast on Channel 31.

Voting for all public-voted categories NOW OPEN until Friday 6 November via www.musicvictoria.com.au/votenow

Music Victoria thanks Major Partners Bendigo Bank, City of Melbourne, Creative Victoria and Melbourne Recital Centre for their ongoing support of the Music Victoria Awards.

*Music Victoria Board Member Tim Heath is a co-owner of Regional Venue winner Theatre Royal. *VMDO/Songlines staff member Neil Morris is nominated for his work under the performing name DRMNGNOW. Music Victoria Artist Advisory Panel member Lloyd Spiegel is nominated in the Best Blues Album category. These Awards are industry-voted by independent panels, and nominees are not involved in the voting process.

Spotify Playlists:
Industry-Voted Nominees https://open.spotify.com/playlist/2Dui75cCYyIK482aRiau94?si=0qwi8eubTuKyLXkSH9sgzQ

Public-Voted Nominees: https://open.spotify.com/playlist/6eiue7Hd1WK63rgnCWGONq?si=s2nK5AqwTt-fOq5nP6OsXA

Learn more about the prizes and the awards event here